Kožené parkety a obklady stěn

"Kůže nás baví"
  1.    Obecné informace

Kožené parkety jsou produktem firmy CUOFICIO BISONTE, vystupují pod obchodním názvem CUOIO ARREDO s podtitulem  „ANIMA GLI SPAZI“ v překladu  DUŠE PROSTORU.

Použití kůže v interiéru na čalounění nábytku a výrobu kožených podlah se datuje již stovky let. Koželužna Bisonte při práci na vývoji těchto produktů vycházela z použití v historii, použila inovativní metody a zhotovila produkty, které významně zvyšují úroveň interiérové designu. Díky použití nejmodernějších technologií dosahují kožené parkety a kožené obklady stěn nejvyšší úrovně, kvality a dlouhé životnosti. Díky nadčasovosti jen tak z módy nevyjdou.

Ačkoliv se to nemusí zdát na první dojem reálné, kožené parkety jsou výrobky s velmi vysokou odolností, snadnou údržbou a relativně jednoduchou montáží.

Panely jsou vyrobeny z třísločiněných usní. Běžné třísločiněné usně prochází specifickým způsobem zpracování a jsou používány např.k výrobě podrážek obuvi, řemenů, sedlářství atd. Jsou to tedy přírodní materiály určené k extrémní zátěži.

Kožená parkety jsou charakteristické svým kouzlem, luxusem a krásou. Vyjma extrémně vlhkého prostředí nemají žádné omezení, kde mohou být použity. A proto se s nimi může počítat všude tam, kde je žádoucí povznést běžné interiéry na exklusivní a výjimečné!

  1. 1.  PŘEHLED PRODUKTŮ CUOIO ARREDO

 

Nabízíme 2 základní typy, které mají pak drobné modifikace :

UNICO                 = kožené parkety na podlahu

ASOLO                 = kožené obklady stěn

UNICO
Kožená vrstva na dřevěném základu z břízy. Po celém obvodu 4 stěn jsou drážky a štěrbina ke spojení.
Vhodné k zakrytí podklady.
Celková tloušťka  14 mm  (3 mm kůže a 11 mm dřevěná základna)
Rozměry parkety: 20x20, 30x30, 40x40, 50x50, 50x100, 50x30 cm
Rozměry listel: 7x40, 13,5x 100,  19x 200 cm

UNICO PUFF
Slabá kožená vrstva na dřevěném podkladu se zaobleným tvarem (pyramida). Vhodné na obklady stěn.
Tloušťka okraje 8 mm a nejvyšší místo  18 mm.
Rozměry: 20x20, 30x30, 40x40 cm

UNICO UNLIMITED
Kožená vrstva na dřevěném podkladu.
Různé možnosti zdobení a tvarování reliéfy. Jsou rovné (ne vystouplé).
Tloušťka:  16 mm
Rozměry:  20x20, 30x30, 40x40 cm

ASSOLO
Kožený panel v tloušťce 3mm vhodný k obkladu stěn.
Zadní strana je speciálně upravena pro snadné lepení a také pro zamezení přirozenému smršťování a rozpínání panelu.
Dostupná ve 24 barvách.
Rozměry:  20x20, 30x30, 40X40, 50x50, 100X50, 50x30 cm.

Speciální barvy a rozměry možno vyrobit na zakázku.

ASSOLO BORDER
Kožený obklad Assolo s prošívaným okrajem. Stejná úprava zadní strany, stejné rozměry.

ASSOLO BIMOOD
Kožený obklad ve dvoubarevném provedení.
V nabídce 12 barevných kombinací.
Tloušťka 3 mm.
Rozměry: 20x20, 30x30, 40X40, 50x50

ASSOLO SPART
Výrobky zakázkové produkce na speciální požadavky. Např. zakončení hran, roků, zábradlí, sokly...

ASSOLO  +  UNICO  PRESSED
Panely s potiskem se zvířecími, květinovými či geometrickými dekory. Možno použít jako obklady i jako podlahu.

  1. 1.  PRAKTICKÉ INFORMACE

Balení a doprava

Parkety a obklady jsou baleny v kartonových boxem uložených na paletě, které jsou pečlivě obaleny, čímž je zajištěna ochrana produktů při transportu.

Krabice nesmí být skladovány venku, kde by mohly přijít do styku s vodou.

Po vyndání z krabice se nesmí parkety poklát jedna přes druhou, aby na kožené vrstvě ležela dřevěná základna. Při pokládání si musíme být jisti, že na povrchu nejsou žádné nečistoty a vždy dáváme strany s kůží k sobě.

Pokládka

Práce s koženými parketami je obdobná jako s těmi běžnými. Před pokládkou je necháme aklimatizovat 48 hodin v místnosti, kde budou pokládány (v otevřených papírových krabicích).

Pokládá se na betonový základ nebo na již existující podlahu (dřevo, dlažba, mramor, kámen).

Podklad musí být perfektně suchý, rovný a čistý bez prachu a pevných částic. Musí být zbaven voskový či olejových úprav na stávající podlaze, případně červotoče nebo jiných škůdců z dřevěných podlah.

Prohlubně či mezery musí být zaplněny a dokonale srovnány.

Při aplikaci lepidla na dřevěnou základnu se musí dbát na správné dávkování – abychom neaplikovali velké množství, které pak prostoupí mezi spárou na kožený povrch, protože by se mohl poničit. Parkety se kladou vedle sebe bez jakékoliv mezery. Pouze od stěny se nechává prostor 8-10 mm.

Pokud je nutné parkety řezat či udělat v nich otvor, je nezbytné použít diamantový řezák. Pro art. Assolo použijte řezačku.

Obklady Assolo se lepí na zeď lepidlem, které zamezí sjíždění panelů ze zdi a zdeformování tvaru (smrštění po aplikaci lepidla).

Ochranná vrstva

Po pokládce se musí podlaha ošetřit ochranným voskem CUOIOARREDO  DUE. Slouží jednak jako impregnace a ochrana a dále se jím utěsní spáry parket.

Proces voskování musí být poprvé 2-3x zopakován, než se podlaha může začít používat.

Kožené parkety jsou velmi odolné. Ovšem pouze pokud jsou dodrženy všechny okolnosti při pokládce a následném ošetření a zamezí se prostoupení vlhkosti do spár. Proto doporučujeme 24 hodin po aplikaci ochranné vrstvy provést TEST ÚSPĚŠNÉ IMPREGNACE:
na několik míst nastříkáme rozprašovačem čistou vodu. Pokud není viditelná absorpce vody a krůpěje vody zůstanou na povrchu a dále  parkety nezmění barvu, je to 1.signál, že je impregnace provedena v pořádku.
2.krokem kontroly je stejným způsobem otestovat impregnaci nějakým typem oleje. Zůstane-li též na povrchu a parkety nezmění barvu, máte jistotu, že je impregnace v pořádku.

Čištění

Denní údržba se provádí suchou či dobře vyždímanou vlněnou utěrkou (případně jinou elektrostatickou) máčenou ve speciálním čisticím roztoku  – VODA + CUOIOARREDO  UNO  v poměru : na 10 litrů vody stačí 1 sklenička přípravku CUOIOARREDO UNO.

 Stíráme celou plochu bez silného máčení. Nikdy na koženou podlahu nevylívat vodu.
Vyhněte se použití čisticích prostředků, saponátům, kyselinám...
Nepoužívejte také žádné čisticí přístroje, které fungují na bázi  páry či vysokých teplot. Nedoporučuje se ani používat přístroje určené k čištění kůže.

Údržba

Údržba se provádí pravidelně po určitém čase v rozmezí pár týdnu až měsíců – v závislosti na intenzitě používání. Tam, kde se často chodí, mohou parkety ztrácet svojí ochranou vrstvu (impregnaci). Začne to být patrné při běžném čištění, když začnou parkety absorbovat vodu. Lze také otestovat rozprašovačem jako při testování první ochranné impregnace.

Když se ochranná vrstva „ošlape“, doporučujeme obnovit ochranu přípravkem CUOIOARREDO  DUE, aby se zamezilo trvalému poškození koženého povrchu.

Použití vosku CUOIOARREDO  DUE :
1x za 2-3 týdny -  prostory s velmi intenzivním použitím (obchody, veřejné prostory, hotely...)
1x za 2 měsíce – běžné prostory, podlaha se slabším zatížením
Postup:  rozetřít slabou vrstvu vosku pomocí jemného hadříku stejnoměrně naneste na kožený povrch. Nepoužívat velké množství. Emulzi není třeba rozlešťovat.
Nanášejte v místnostech s teplotami 10-25° kde není průvan a přímé slunce.

Kupující je výhradně zodpovědný za vyhodnocení, jak často bude prováděna údržba a nemůže reklamovat nedostatečnou péči a tím způsobené poškození.

 

Renovace škrábanců

Pokud se např. kamenem v podrážce atp. udělá v parketě rýha, je nutné ji vyčistit roztokem CUOIOARREDO  UNO, osušit jí a poté zakápnout rýhu přípravkem CUOIOARREDO  TRE.

Musí se počínat opatrně, aby se nenaneslo hodně přípravku, který by pokryl také okolí rýhy (musí se kdyžtak hned utřít). Po krátké chvíli se přetře celá parketa impregnačním voskem  CUOIOARREDO  DUE.

Náhrada poškozené parkety

Pokud došlo k silnému poškození, které si žádá výměnu celého dílu, postup je následující:
bruskou se udělají hluboké zářezy do parkety přes celou plochu (až na dřevěný základ) a od středu jí pomocí dláta po částech odstraníme pryč.
U nové parkety se odřízne spodní drážka (pod štěrbinou) tak, aby se dala parketa usadit. Lepidlem se natřou okraje starých okolních parket a také okraj nové parkety a opatrně se usadí. Nová parketa se musí zatížit, dokud lepidlo nezaschne (12 hodin stačí).
Aby se sjednotila ochranná vstva, aplikujeme impregnační vosk CUOIOARREDO DUE.

  1. 1.  UPOZORNĚNÍ

Na rozdíl od jiných výrobců kožených parket, které mají omezenou odolnost vůči znečištění a vstřebávání vody, jsou kožené parkety CUOIOARREDO vyrobeny a udržovány tak, že je povrch parket chráněn a nedochází při správné údržbě ke změně vzhledu.

Stojí za připomenutí, že stejně jako další přírodní produkty, jsou i kožené parkety citlivé na sluneční záření, které může zapříčinit ztmavnutí povrchu. Je třeba na tuto skutečnost myslet při rozhodování o použití v interiérech.

I když jsou k výrobě používány usně nejvyšší kvality (s původem suroviny z Evropy), mohou zde být drobné nedokonalosti, které NEJSOU považovány za vadu či kaž. Jsou naopak typickými projevy přírodního materiálu, který odráží způsob života zvířat, ze kterých je kůže použita. Tím se stává každá parketa originálem!

  1. 1.  TECHNICKÁ KARTA

Materiál  „CUOIO“          krupon (třísločiněné usně) silnější část hověziny

původu suroviny             Evropa

zpracování „CONCIA“    pomalé vyčinění v třísločiněné lázni  (činěno extraktem z dřeva kaštanu)

barvení                                                zpracování kůží v sudu pomocí anilinových barev

tepelná stabilita               dobrá

antistatický povrch         odstraňuje nežádoucí elektrický náboj

oxidace                               citlivé na vystavení slunečnímu záření

tón barvy                            stálobarevný s výhradou změny barevného tónu při  vystavení slunečnímu záření

kvalita                                  kvalitativně odpovídá normě UNI 10594

emise formaldehydu     v normě

vlhkost                                dřevěné prvky jsou opatřeny vlhkostí mezi 5 a 9%. Kůže má zbytkovou vlhkost mezi 12 a 18%